Księża

ks. kanonik Ryszard Przewłocki

ks. kanonik Ryszard Przewłocki

proboszcz

 • Wyświęcony na kapłana 30 kwietnia 1978 roku w Katedrze w Gorzowie Wlkp. przez Sługę Bożego ks. Bp. Wilhelma Plutę.
 • Pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w parafiach w Kargowej, Ołoboku, Skąpem i Świebodzinie.
 • W roku 1985 ks. Bp. W. Pluta powierzył mu nowo utworzoną parafię w Lubnie k/Gorzowa Wlkp., z zadaniem zbudowania domu parafialnego.
 • W roku 1996 ks. Bp Diecezjalny kieruje księdza Ryszarda do Parafii Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie n/Odrą, powierzając mu zadania duszpasterskie oraz budowę kościoła i domu parafialnego.
 • 16 lutego 2003 roku zostaje proboszczem naszej parafii.  

Ksiądz proboszcz obejmie duszpasterską opieką następujące grupy parafialne:

 • Parafialny Zespół Caritas 
 • Żywy Różaniec
 • Apostolstwo chorych
 • Duszpasterstwo katechetów
 • Duszpasterstwo Służby Żdrowia
 • Chór Parafialny
 • Koło Przyjaciół Radia Maryja
 • Wsólnota Świeckego Zakonu Karmelitów Bosych
ks. Artur Nebelski

ks. Artur Nebelski

wikary

O swoim powołaniu:

“Od najmłodszych lat, patrząc na księdza w sutannie, zawsze chciałem nim być, choć kapłaństwa nie rozumiałem. Pamiętam, że jako uczeń I klasy SP nie mogłem doczekać się ministrantury. Zaraz po I Komunii św. zostałem ministrantem, później po kilku latach lektorem. Ta służba przy ołtarzu trwała prawie 14 lat. Tak też w grupie ministranckiej, przy boku księży opiekunów dojrzewała moja decyzja pójścia drogą powołania. Decyzję o wstąpieniu do seminarium podjąłem po maturze. Wahałem się i zacząłem uciekać przed tą myślą, czyniąc starania, by być policjantem. Nie udało się. W tym samym czasie zostałem wezwany do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Skierowano mnie na egzaminy, które zdałem. Otrzymałem kartę poboru wraz z wyznaczonym miejscem docelowym służby wojskowej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu – Szkoła Podoficerska Służby Zasadniczej. Nawet byłem z tego zadowolony. Po odbyciu służby wojskowej 2 lata pracowałem zawodowo jako ogrodnik. Jednak myśl o pójściu do seminarium zawsze mi towarzyszyła, nigdy nie ustawała, mimo że próbowałem ją zagłuszać. Postanowiłem więc wrócić do podjętej poprzednio decyzji i odważniej wejść na drogę powołania. W tym rozeznawaniu bardzo mi pomogły rozmowy oraz postawa księży posługujących w mojej parafii, którzy byli i są dla mnie autorytetem kapłańskiego życia. Dziś widzę, iż Pan Bóg miał inny plan, otwierał mi oczy, abym się czegoś nauczył. Teraz przyjmuję święcenia kapłańskie, by służyć żywemu Kościołowi.”

Przez ostatnie 3 lata pracował jako wikariusz w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie Pełnił tam obowiązki katechety w I LO im. Henryka Sienkiewicza, zajmował się Żywym Różańcem, Ruchem Rodzin Nazaretańskich i przygotowaniem kandydatów do sakramentu bierzmowania. Odpowiadał za filię – Jeziory.

Opiekuje się w naszej parafii następującymi grupami:

 • Akcja Katolicka
 • Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • Apostolstwo Związków Niesakramentalnych
 • Apostolat Dobrej Śmierci
ks. Tomasz Baczyński

ks. Tomasz Baczyński

wikary

Opieką swą obejmuje:

 • Ministrantów
 • Wspólnota Wiara i Światło

Strona ks. Tomasza zawiera ogłoszenia i/lub materiały dla uczniów religii w Szkole w Santoku oraz kandydatów do bierzmowania parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Gorzowie Wlkp. najmłodszej grupy (klasy 7 i 2gim).

https://b.tom.zgora.pl/tablica/

Ks. Tomasz Baczyński posługuje w naszej parafii od lata 2017 roku. Urodził się pod koniec ubiegłego wieku i swoją młodość przepędził w okolicach Wschowy (obecnie południowo-wschodni kraniec naszych województwa i diecezji). Obowiązkową edukację szkolną zakończył w liceum ogólnokształcącym. Pod koniec tego okresu wedle ocen otoczenia, jak również jego samego, czymś zupełnie naturalnym wydawały się plany systematycznej nauki w kierunkach technicznych. Naplanach jednakże się skończyło, po spotkaniu bowiem z Jezusem Eucharystycznym i słowem Bożym Tomasz Baczyński zdecydował
skonfrontować się ze szkołą dla przyszłych księży, czyli seminarium duchownym (wtedy czymś niemal całkowicie mu obcym).

Zgodnie z przewidywaniami Tomasza studia seminaryjne okazały czymś zdecydowanie niełatwym i to do tego stopnia, że ze strony biskupa i przełożonych potwierdzenie możliwości przystąpienia do święceń kapłańskich przez Tomasza Baczyńskiego przyszło zaledwie miesiąc przed datą święceń.

Dosyć interesujące jest, że w przeciwieństwie do Zielonej Góry, od rozpoczęcia formacji seminaryjnej do początku swojego kapłaństwa ks.Tomasz miał okazję kilkakrotnie nawiedzać Gorzów Wlkp. W tamtym czasie bowiem, pomijając jeszcze inne okazje, władze seminaryjne dwukrotnie kierowały kl. Tomasza do Gorzowa na praktyki wakacyjne i duszpasterskie.

Po święceniach po krótkiej posłudze wikariusza w dwu położonych w południowej części naszej diecezji parafiach ks. Tomasz „awansował” do Gorzowa Wlkp. (jako środek ciężkości owego „awansu” zdaje się fakt, że jakkolwiek poprzednią parafią ks. Tomasza była Koźla, to leży ona we względnie bliskiej odległości od Zielonej Góry).

W skromnej ilości (m.in. z racji swojej powolności) wolnego czasu ks. Tomasz lubi m.in. słuchać muzyki; ostatnio także, zdaje się, że zaczął doceniać wielkomiejską infrastrukturę drogową Gorzowa, która pozwala np. na takie spacery jak pętelka wokół parafii. Możliwości takie wyglądają jeszcze bardziej wyraziście, gdy weźmie się pod uwagę, że w poprzedniej parafii, aby nawiedzić trzy z sześciu kościołów korzystał z nieutwardzonej „leśnej” drogi (oficjalnie to droga powiatowa!) i samochodu terenowego, co dawało w dwie strony 25 km (gdy zdarzało się, że trzeba było pojechać drogami utwardzonymi wartość ta wzrastała do 55 km).

Ks. prof. dr hab. Paweł Prüfer

Ks. prof. dr hab. Paweł Prüfer

rezydent

Ks. prof. dr. hab. Paweł Prüfer,
Dziekan Wydziału Ekonomicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.,
Obecny jest w naszej parafii na zasadach rezydenta,  od sierpnia 2013.
Swoją opieką duchową objął:

 • Grupę Modlitwy kontemplacyjnej.
 • Apostolstwo Związków Niesakramentalnych

więcej informacji na stronie interntowej: Profil autora na stronie wydawnictwa